SPPK'S UPPFÖDARLISTA

Kennlar och uppfödare anknutna till Svenska Podengo Portuguêsklubben

Roligt att du kommit hit! 

Under varje uppfödares "ruta" så hittar du förhoppningsvis alla kontaktuppgifter du behöver. Under respektive kennel kan du även se (kursiverad stil) vilken storlek och hårlag som kenneln föder upp: 


Liso/pequeno = släthår/liten                 

Cerdoso/pequeno = strävhår/liten


Liso/medio = släthår/mellan                 

Cerdoso/medio = strävhår/mellan


Liso/grande = släthår/stor                     

Cerdoso/grande = strävhår/stor


A = finns avelshane


Nedastående kennlar är alla anknutna till Podengoklubben.

Uppfödare?

Som medlem i klubben och uppfödare är du välkommen att vara med på uppfödarlistan och annonsera på SPPK's hemsida.


För att anmäla din kennel, klicka på knappen här nedan.


UPPFÖDARE

Bellomis

Susanne Segersten

Fjärdhundra
0706-28 70 89
bellomis@yahoo.com

Liso/pequeno



Björkbygdens
Annika Björkman
Bro
08-58 24 47 05
0706-67 14 40
annika@bjorkmans.net

Liso/pequeno
Cerdos/pequeno

Ekolunds
Maria Cronqvist
Slöinge
0702-14 32 88
hyrtoaletten@gmail.com

Liso/pequeno



Fashion Star
Susanne Sandh
Sjöbo
0462-88 19 42
0736-12 47 12
kennelfashionstar@hotmail.com
Liso/pequeno

Liso/medio

Liso/grande

Gelert´s
Åsa Martinsson

Olle Olsson

Fridafors Ryd

0725-48 59 01

blond.asa@hotmail.com
Cerdoso/pequeno

Irdalens
Iréne & Mats Öberg
Bollstabruk
Iréne: 0734-02 19 01
Mats: 0705-11 20 39
irdalens@hotmail.com
Cerdoso/medio (A)



Jomgarden´s
Mari Jomgart
Gimo
0173-610 56
0709-38 51 17
mari@jomgarden.se
Liso/pequeno
Cerdoso/pequeno
Cerdoso/medio

Kapriol
Agneta Kappers
Kalmar
0705-50 15 61
agneta.kappers@telia.com
Liso/pequeno



Konoggis
Doris Lundgren
Solna
0706-87 28 79
dorlun@hotmail.com
Cerdoso/pequeno



Krullets
Åke Esperi
Susanne Pärson
Norrtälje
Åke: 0706-80 16 80
Susanne: 0706-58 05 40
info@krullets.se
Cerdoso/pequeno

Liljeborg's
Henriette Folke
Sala
0723-18 67 96
henriette@liljeborgs.se
Cerdoso/pequeno



Moor Racing
Pia Moor
Rydsgård

041171202

0762444014

pia@kennelmoorracing.se 
Liso/pequeno



Müslis
Annica Hellman
Broaryd
0371-361 40
0730-48 31 65
muesliskennel@hotmail.com
Liso/pequeno (A)
Liso/medio
Liso/grande
Cerdoso/pequeno (A)

Lillimars
Lilian Larsson
Luleå

0705-55 15 10

lillimars@telia.com

Liso/pequeno


Nomilas
Matilda och Pierre Lago
Nissafors
Pierre 0702-54 73 68
Matilda 0702-14 94 45
Liso/pequeno



Pappas
Håkan Lind
Uddevalla
0705-63-74-03
hakanlind9@gmail.com
Liso/pequeno



Red Delicious
Åsa Floderus
Bromma
0700-37 71 33
asafloderus@gmail.com
Liso/pequeno



Ängblomman's
Camilla Engblom
Stöde
0702-07 91 31
camilla.engblom@hotmail.com
Liso/pequeno

Sea Fire's
Ingrid "Ninni" Lindgren
Anna Laudon

Norrköping
0761-13 52 55
0735-15 10 75
Skicka e-post till Ninni
Skicka e-post till Anna
Cerdoso/pequeno

Liso/pequeno

Cerdoso/grande



Skallvattenbergets
Kim Victorin
Dorotea
0722-47 08 42
0942-103 50
0942-102 49
info@skallvattenbergetskennel.se
Liso/pequeno
Cerdoso/pequeno


Tappinskis
Anna Tapper
Iggesund
0651-261 50
0730-47 25 06
tappinskis@telia.com
Liso/pequeno (A)



Trundafvan's kennel
Charlotta Eriksson
Rosvik
0730-59 67 81
trndavan@hotmail.com
Liso/pequeno



Twin Hills
Pekka Nykopp
Algorfa, Spanien
0709-85 03 65
+34 633 427 651

pnykopp@gmail.com
Liso/pequeno


VILL DU SYNAS PÅ UPPFÖDARLISTAN?

PUBLICERING PÅ HEMSIDAN

Vi publicerar de uppgifter du önskar till din kennel här på uppfödarlistan!

ANNONSERING

Som medlem i klubben och med på uppfödarlistan så får du mer än gärna annonsera kommande och aktuella valpar på vår hemsida!

DU FÅR SYNAS I VÅRA KANALER

Vi publicerar mer än gärna information om dig och din kennel i våra sociala kanaler så som Facebook och Instagram.

Som medlem i klubben och uppfödare är du  varmt välkommen att vara med på uppfödarlistan.

Avgiften är 100 kr per kalenderår.

Saknas det något på uppfödarlistan?

Om du behöver uppdatera din information här på uppfödarlistan kontakta Annie (redaktor@podengoklubben.se) så löser vi det snarast!






Frågor?

Tveka inte på att kontakta klubben via sppk@podengoklubben.se